🐭Laotian rock rat
Laonastes aenigmamus (kha-nyou eller muligt dansk navn: Laonesisk stenrotte) er en gnaver fra Khammouan området i Laos. Arten blev først beskrevet i en artikel udgivet den 18. april 2005 af Jenkins et al., som anser den for at være så forskellig fra alle andre levende gnavere, at de placerede den i sin egen familie, Laonastidae. Dyret ligner en stor, mørk rotte med en behåret tyk hale. Dens kranium er markeret og har kendetegn så unikke, at den adskiller sig fra alle andre pattedyr. I 2006 blev klassifikationen draget i tvivl af Mary Dawson og andre. Det blev fremført, at den tilhører en art Diatomyidae, der ellers kun kendes fra fossiler, og som man troede uddøde for 11 millioner år siden. Ud fra fossiler forsøger man at finde ud af, hvordan en art oprindeligt så ud. Hvis Laonastes aenigmamus virkelig er den samme art, kan man bruge det til at sige noget om, hvor gode metoderne til at sige noget om en art ud fra fossiler faktisk er.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2016.
- Body mass
- 0.4 kg
- Body length
- 0.25 m
- Shoulder height
- not recorded
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 4.87 years
Everything we know about the Laotian rock rat
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass0.4 kgCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Body length0.25 mestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan4.87 yearsestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Generation length2.29 yearsestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation59 daysestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Litter sizeabout 2estimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Trophic levelHerbivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleDiurnalestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l0.4 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
estimated = a model's estimate for a species nobody has measured; average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Laotian rock rat yet: shoulder height, top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderRodentia
- ›familyDiatomyidae
- ›genusLaonastes
- ›speciesLaonastes aenigmamus
- classMammals · Mammalia
- orderRodents · Rodentia
- familyLaonastidae
- genusLaonastes
All 14 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderEuarchontoglires
- orderRodents · Rodentia
- suborderHystricomorpha
- familyLaonastidae
- genusLaonastes
More about the Laotian rock rat
No videos of the Laotian rock rat yet.
We have 44,653 videos so far, and none of them features this animal yet.
All videos →Compare the Laotian rock rat
Pick a tool — the Laotian rock rat is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
How speed, brain and bite scale with body size. This animal isn't in the sample yet.
See where it sits in the tree of life.
