🦛Hippopotamus
En flodhest (Hippopotamus amphibius) er et stort, primært planteædende, patte- og hovdyr, som lever i Afrika syd for Sahara. Det er en af kun to eksisterende arter i familien Hippopotamidae. Den anden er dværgflodhesten (Choeropsis liberiensis; tidligere kaldet Hexaprotodon liberiensis). Navnet kommer fra det oldgræske ord ἱπποπόταμος, som også har betydningen flodhest. Flodhesten er den tredjestørste art af landpattedyr (efter elefanten og næsehornet) og det tungeste eksisterende dyr i ordenen Artiodactyla. På trods af dens fysiske lighed med grisen og andre parrettåede hovdyr, er flodhestens nærmeste nulevende slægtninge hvaler, delfiner og marsvin, som de afveg fra for omkring 55 millioner år siden. Flodheste er genkendelige på deres tøndeformede kroppe, deres store spidse hjørnetænder, næsten hårløse kroppe, søjleformede ben og store størrelse. En fuldvoksen hanflodhest vejer i gennemsnit 1.500 kg mens hunnerne i gennemsnit vejer 1.300 kg. På trods af sin kraftige form og korte ben er den i stand til at løbe over 30 km/t over kortere afstande. Flodheste lever i og omkring floder, søer og mangrovesumpe, hvor få hanner dominerer bestemte flodstrækninger med grupper på fem til tredive hunner og unge flodheste. I løbet af dagen holder flodhestene sig kølige ved at blive i vandet eller bade sig i mudder. Både reproduktion og fødsel hos flodheste foregår i vand. I skumringen kommer flodhesten op på land for at spise. De spiser hovedsageligt græs og spiser omkring 50 kg hver nat, men kan nå helt op på 68 kg. Mens flodheste hviler i grupper i vandet, græsser de alene, og flodheste er ikke territoriale på land. Flodhesten er blandt de farligste pattedyr i verden på grund af sin størrelse og meget aggressive og uforudsigelige natur. Det anslås at flodheste dræber 100-150 mennesker hvert år. Flodhesten er truet af tab af levesteder og krybskytteri for dens kød og elfenbenstænder.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2017.
- Body mass
- 2,640 kg
- Body length
- 5.05 m
- Shoulder height
- 1.47 m
- Top speed
- 24 km/h
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 61 years
Everything we know about the Hippopotamus
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass2,640 kgCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 3,750 kgAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Body length5.05 mCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Shoulder height1.47 maverage1.44–1.5 m · range across sexesOther figures ↓Hide ↑
Species-level value synthesised as the mean of: female, male.
By sex
- Male1.5 mKlingel 2013, Mammals of Africa VIHeight at the shoulder.
- Female1.44 mKlingel 2013, Mammals of Africa VIHeight at the shoulder.
Top speed24 km/hDetails ↓Hide ↑
Sprint over a short distance, not a sustained pace. On land. Compilations give 24.36 and 25.0 km/h, but no hippo has ever been properly timed; these trace back to Garland's 1983 table.
Source: Bejan & Marden 2006, J Exp Biol 209:238 and Christiansen 2002, Zool J Linn Soc 136:685; compiled in Hirt et al. 2017, Nat Ecol Evol 1:1116, Supplementary Data · see citation
Brain mass631 gCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan61 yearsCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 61 yearsAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Generation length9.99 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Age at maturity5.6 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation235 daysCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 234 daysAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Litter size1COMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 1AnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Trophic levelHerbivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleNocturnalCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Population density4.76 per km²COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l2,640 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Hippopotamus yet: bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderArtiodactyla
- ›familyHippopotamidae
- ›genusHippopotamus
- ›speciesHippopotamus amphibius
- classMammals · Mammalia
- orderEven-toed hoofed animals · Artiodactyla
- familyHippopotamidae
- genusHippopotamus
All 15 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderLaurasiatheria
- orderEven-toed hoofed animals · Artiodactyla
- suborderWhippomorpha
- infraorderAncodonta
- familyHippopotamidae
- genusHippopotamus
More about the Hippopotamus
Dyr fanget på film
Rigtige optagelser af dyrene her på siden – når de jagter, slås og bare lever deres liv.
Compare the Hippopotamus
Pick a tool — the Hippopotamus is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
Does it punch above its weight? Its stats against what body size predicts.
See where it sits in the tree of life.

