🐈Fossa
For alternative betydninger, se Fossa (flertydig). (Se også artikler, som begynder med Fossa) Fossaen er Madagaskars største varmblodede rovdyr, skønt den kun er 60-76 cm lang (med halen 120-146 cm) og højest vejer 14 kilo. Den har en kort brun pels og minder om et stort katterovdyr, som f.eks. puma. Ligheden er udtryk for konvergent evolution og Fossaen klassificeres nu sammen med de øvrige rovdyr (carnivora) fra Madagaskar i en selvstændig familie, Madagaskarrovdyr (Eupleridae), der spaltede ud fra de øvrige kattelignende rovdyr for 18-24 mill. år siden. Fossaen er dygtig til at klatre i træer og levede tidligere overvejende af lemurer, men efter at menneskene indførte husdyr på Madagaskar er disse blevet en vigtig del af føden for fossaen. Bestanden er under pres, dels på grund af jagt, men primært på grund af rydning af regnskov.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2016.
- Body mass
- 9.5 kg
- Body length
- 0.76 m
- Shoulder height
- 0.37 m
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 23 years
Everything we know about the Fossa
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass9.5 kgCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 9.5 kgAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Body length0.76 mCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Shoulder height0.37 mnot statedDetails ↓Hide ↑
"Shoulder height is typically 370 mm."
Source: Lundrigan & Zachariah 2000, Animal Diversity Web account: Cryptoprocta ferox, https://animaldiversity.org/accounts/Cryptoprocta_ferox/ · see citation
Brain mass34 gCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan23 yearsCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 23 yearsAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Generation length7 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Age at maturity3.5 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation91 daysCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 90 daysAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Litter sizeabout 3COMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 3AnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Trophic levelCarnivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleCrepuscular / mixedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Home range0.75 km²COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Population density0.18 per km²COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l9.5 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Fossa yet: top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderCarnivora
- ›familyEupleridae
- ›genusCryptoprocta
- ›speciesCryptoprocta ferox
- classMammals · Mammalia
- orderCarnivorans · Carnivora
- familyEupleridae
- genusCryptoprocta
All 14 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderLaurasiatheria
- orderCarnivorans · Carnivora
- suborderFeliformia
- familyEupleridae
- genusCryptoprocta
More about the Fossa
Dyr fanget på film
Rigtige optagelser af dyrene her på siden – når de jagter, slås og bare lever deres liv.
Compare the Fossa
Pick a tool — the Fossa is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
Does it punch above its weight? Its stats against what body size predicts.
See where it sits in the tree of life.

