🐸Goliath frog
Goljatsammakko, myös goljatinsammakko (Conraua goliath), on myrkyllinen verraten pienellä alueella Länsi-Afrikassa Kamerunissa ja Päiväntasaajan Guineassa, mahdollisesti edelleen myös Gabonissa elävä sammakkolaji, joka voi kasvaa jopa 30 cm:n pituiseksi ja kolmen kilogramman painoiseksi. Pehmeä ja liukas iho on päältä siniharmaa tai vihertävä, vatsapuolelta kellanoranssi. Sammakko tunnetaan erityisesti huimista loikistaan: se voi loikata kerralla jopa kolmen metrin matkan, vaikkakin se ei yleensä jaksa tehdä näitä loikkia peräkkäin kolmea useampaa. Goljatsammakko syö ravinnokseen hyönteisiä. Tämä maailman suurin sammakkolaji elää suurimman osan ajastaan viidakkopuroissa, missä se on taitava uimaan ja sukeltamaan vahvojen takaraajojensa ansiosta. Harvoin noustessaan maalle goljatsammakko hyppää häirittäessä välittömästi takaisin veteen. Koiras on suurempi kuin naaras, mikä on harvinaista sammakoilla. Sen lisääntymisestä ei tiedetä paljoa, mutta munat lasketaan sadekauden aikana. Goljatsammakko on yöaktiivinen. Goljatsammakosta on tullut uhanalainen, koska sitä pyydystetään sekä ravinnoksi että myytäväksi sammakkokilpailuihin ja eläintarhoihin. Myös elinympäristön tuhoutuminen on ollut sille haitaksi.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2019.
- Body mass
- 3.25 kg
- Body length
- 0.32 m
- Shoulder height
- not recorded
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 5.9 years
Everything we know about the Goliath frog
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass3.25 kgAmphiBIODetails ↓Hide ↑
Source: AmphiBIO · v1 (Oliveira et al. 2017) · CC BY 4.0
Body length0.32 mAmphiBIODetails ↓Hide ↑
Source: AmphiBIO · v1 (Oliveira et al. 2017) · CC BY 4.0
Maximum lifespan5.9 yearsrecord 5.9 years · AmphiBIOAnAgeDetails ↓Hide ↑
data quality: acceptable
Record: largest individual on record
Source: AnAge · AnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR) · CC BY 3.0
Dietarthropods, vertebratesAmphiBIODetails ↓Hide ↑
Source: AmphiBIO · v1 (Oliveira et al. 2017) · CC BY 4.0
Volume l3.2 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Goliath frog yet: shoulder height, top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classAmphibia
- ›orderAnura
- ›familyConrauidae
- ›genusConraua
- ›speciesConraua goliath
- classAmphibians · Amphibia
- orderFrogs & toads · Anura
- superfamilyRanoidea
- genusConraua
All 13 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classAmphibians · Amphibia
- superorderBatrachia
- orderFrogs & toads · Anura
- suborderNeobatrachia
- superfamilyRanoidea
- genusConraua
More about the Goliath frog
No videos of the Goliath frog yet.
We have 44,653 videos so far, and none of them features this animal yet.
All videos →Compare the Goliath frog
Pick a tool — the Goliath frog is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
Does it punch above its weight? Its stats against what body size predicts.
See where it sits in the tree of life.

