🐭Dzungarian hamster
Phodopus sungorus, i dagligt tal kallad rysk vintervit dvärghamster, är en däggdjursart som först beskrevs av Peter Simon Pallas 1773. Phodopus sungorus ingår i släktet Phodopus och familjen hamsterartade gnagare. IUCN kategoriserar arten globalt som livskraftig. Inga underarter finns listade. Arten blir 7 till 9 cm lång (huvud och bål), har en 0,5 till 1,5 cm lång svans och väger 22 till 25 g. Bakfötterna samt öronen är cirka 1,1 till 1,5 cm långa. Under sommaren är ovansidan täckt av askgrå till mörkbrun päls. Dessutom förekommer en svart längsgående strimma från området mellan ögonen över huvudet och ryggens topp till stjärten. Huvudet kännetecknas även av öron med vit insida och brunaktig utsida. På undersidan, kinderna, läpparna och svansen förekommer vit päls. Före vintern ändras pälsfärgen till vit. Denna dvärghamster förekommer i Kazakstan och i ryska regioner norr om Kazakstan och norr om västra Mongoliet. Habitatet utgörs främst av stäpper. Individerna gräver underjordiska bon med de djupaste delarna en meter under markytan. Arten använder även tunnlar som skapades av andra djur. Födan utgörs av frön och några insekter. Phodopus sungorus lagrar fett i kroppen före vintern men går inte i ide. Honor kan para sig upp till 6 gånger per år och per kull föds 4 till 11 ungar. Dräktigheten varar ungefär 18 dagar och cirka fyra månader efter födelsen blir ungarna könsmogna. Ungarna uppfostras av modern och fadern tillsammans. Phodopus sungorus är främst nattaktiv och ibland kan den leta efter föda under 2-3 timmar på morgonen. Honornas revir är avgränsade mot varandra men hannarnas revir kan överlappa med andra hannars och honors territorium.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2016.
- Body mass
- 0.03 kg
- Body length
- 0.09 m
- Shoulder height
- not recorded
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 3.91 years
Everything we know about the Dzungarian hamster
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass0.03 kgCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 0.02 kgAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Body length0.09 mCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan3.91 yearsCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 3.9 yearsAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Generation length1.3 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Age at maturity120 daysCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation20 daysCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 20 daysAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Litter sizeabout 5COMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 5.5AnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Trophic levelOmnivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleCrepuscular / mixedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Population density60 per km²COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l0 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Dzungarian hamster yet: shoulder height, top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderRodentia
- ›familyCricetidae
- ›genusPhodopus
- ›speciesPhodopus sungorus
- classMammals · Mammalia
- orderRodents · Rodentia
- subfamilyCricetinae
- genusPhodopus
All 15 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderEuarchontoglires
- orderRodents · Rodentia
- suborderMyomorpha
- familyCricetidae
- subfamilyCricetinae
- genusPhodopus
More about the Dzungarian hamster
No videos of the Dzungarian hamster yet.
We have 44,653 videos so far, and none of them features this animal yet.
All videos →Compare the Dzungarian hamster
Pick a tool — the Dzungarian hamster is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
How speed, brain and bite scale with body size. This animal isn't in the sample yet.
See where it sits in the tree of life.
