🦛Hippopotamus
Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) – gatunek dużego, przeważnie roślinożernego ssaka, należącego do rodziny hipopotamowatych (Hippopotamidae), w obrębie której wyróżnia się dwa współcześnie żyjące gatunki (drugim jest dużo mniejszy hipopotam karłowaty). Hipopotam nilowy jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Hippopotamus. Nazwa gatunku pochodzi z języka starogreckiego i oznacza „koń rzeczny” (ἱπποπόταμος). Zasiedlają rzeki i jeziora w Afryce na południe od Sahary do 2000 m n.p.m. Hipopotamowate to jedyna rodzina rzędu parzystokopytnych prowadząca ziemnowodny tryb życia. W ciągu dnia najczęściej pozostają w wodzie; aktywne dopiero o zmierzchu i nocą, skubią wtedy trawę na łąkach w pobliżu wody, zjadają także rośliny wodne. W poszukiwaniu pożywienia potrafią zapuszczać się do 8 km w głąb lądu. Przebywają w stadach składających się z dominującego samca i podlegających mu samic w liczbie od 10 do 40 osobników. Samce bronią i przewodzą terytorium obejmujące pewien odcinek rzeki i na nim gromadzą swój harem. Na lądzie hipopotamy są raczej indywidualistami i nie przejawiają instynktu terytorialnego. Rozmnażanie i poród odbywa się w wodzie. Samica po ośmiomiesięcznej ciąży rodzi jedno młode. Młode ssie matkę przez okres 1 roku, również pod wodą. Pomimo fizycznych podobieństw do świń i innych znanych parzystokopytnych, ich najbliżsi żyjący krewni to walenie – wieloryby, morświny, delfiny itp. Wspólny przodek wielorybów i hipopotamów oddzielił się od innych parzystokopytnych około 60 milionów lat temu. Najstarsze znane skamieniałości hipopotamów z rodzaju Kenyapotamus, pochodzą sprzed 16 milionów lat, odnaleziono je w Afryce. Hipopotamy charakteryzuje beczkowaty tułów, prawie bezwłose ciało, krótkie nogi, szeroko rozwierający się pysk z dużymi kłami i znaczne rozmiary. Pod względem wielkości dorównują nosorożcom białym, ustępując jedynie słoniom. Należą do najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie ze względu na ich wysoce agresywną i nieprzewidywalną naturę. Populacja szacowana jest na 115-130 tys. osobników na wolności.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2017.
- Body mass
- 2,640 kg
- Body length
- 5.05 m
- Shoulder height
- 1.47 m
- Top speed
- 24 km/h
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 61 years
Everything we know about the Hippopotamus
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass2,640 kgCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 3,750 kgAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Body length5.05 mCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Shoulder height1.47 maverage1.44–1.5 m · range across sexesOther figures ↓Hide ↑
Species-level value synthesised as the mean of: female, male.
By sex
- Male1.5 mKlingel 2013, Mammals of Africa VIHeight at the shoulder.
- Female1.44 mKlingel 2013, Mammals of Africa VIHeight at the shoulder.
Top speed24 km/hDetails ↓Hide ↑
Sprint over a short distance, not a sustained pace. On land. Compilations give 24.36 and 25.0 km/h, but no hippo has ever been properly timed; these trace back to Garland's 1983 table.
Source: Bejan & Marden 2006, J Exp Biol 209:238 and Christiansen 2002, Zool J Linn Soc 136:685; compiled in Hirt et al. 2017, Nat Ecol Evol 1:1116, Supplementary Data · see citation
Brain mass631 gCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan61 yearsCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 61 yearsAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Generation length9.99 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Age at maturity5.6 yearsCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation235 daysCOMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 234 daysAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Litter size1COMBINEOther figures ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Figures vary
- 1AnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Trophic levelHerbivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleNocturnalCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Population density4.76 per km²COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l2,640 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Hippopotamus yet: bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderArtiodactyla
- ›familyHippopotamidae
- ›genusHippopotamus
- ›speciesHippopotamus amphibius
- classMammals · Mammalia
- orderEven-toed hoofed animals · Artiodactyla
- familyHippopotamidae
- genusHippopotamus
All 15 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderLaurasiatheria
- orderEven-toed hoofed animals · Artiodactyla
- suborderWhippomorpha
- infraorderAncodonta
- familyHippopotamidae
- genusHippopotamus
More about the Hippopotamus
Zwierzęta uchwycone przez kamerę
Prawdziwe nagrania zwierząt z tego serwisu — polowania, walki i zwykła codzienność.
Compare the Hippopotamus
Pick a tool — the Hippopotamus is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
Does it punch above its weight? Its stats against what body size predicts.
See where it sits in the tree of life.

