🦩Great Blue Heron
Czapla modra (Ardea herodias) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkującego w kilku podgatunkach różnego rodzaju tereny podmokłe i wybrzeża morskie Ameryki Północnej oraz wyspy Galapagos. Koczujące osobniki zauważono kilkakrotnie w zachodniej Europie. Wszystkie (poza jednym) podgatunki migrują na południe na czas zimy. Czapla modra nie jest zagrożona wyginięciem (nadano jej pod tym względem kategorię LC – najmniejszej troski), jednak istotnym zagrożeniem dla niej jest utrata siedlisk. Jest jednym z największych gatunków czapli (największym w Ameryce Północnej), rozpiętość jej skrzydeł sięga niekiedy 2 metrów. Jest bardzo podobna do europejskiej czapli siwej, która jest jednak od niej nieco mniejsza. Można spotkać osobniki należące do dwóch odmian barwnych: szaro-niebieskiej i białej, a także różne formy pośrednie między nimi. Osobniki młodociane są całkowicie szare. Posiada na głowie charakterystyczny, czarny czub z piór, podobnie jak większość innych gatunków ptaków z podrodziny czapli. W locie można ją łatwo rozpoznać po „esowato” wygiętej szyi. Wyprowadza najczęściej jeden lęg w roku. Gniazdo, mające kształt platformy, budowane jest zazwyczaj na drzewie. Gniazduje przede wszystkim w dużych i hałaśliwych koloniach lęgowych, rzadko indywidualnie. Pary łączą się ze sobą jedynie na jeden sezon. Nie ma wielu naturalnych wrogów, jednak jeżeli osobniki należące do kolonii zostaną w jej obrębie zaatakowane, inne ptaki mogą kolonię porzucić, jednak zachowania takie nie należą do reguły. Poluje głównie na ryby i inne zwierzęta wodne, które atakuje z zaskoczenia, brodząc w płytkiej wodzie. Dawniej była częstym obiektem polowań dla piór. Obecnie w stosunku do człowieka jest nieufna i płochliwa.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2020.
- Body mass
- 2.52 kg
- Body length
- 1.3 m
- Shoulder height
- not recorded
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 25 years
Everything we know about the Great Blue Heron
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass2.52 kgAVONETOther figures ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
By sex
- Female2.11 kgWikidataQ333796
- Male2.48 kgWikidataQ333796
Figures vary
- 1.87 kgAnAgeAnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR)data quality: acceptable
Body length1.3 mmaximum recorded, total lengthSeaLifeBaseDetails ↓Hide ↑
Source: SeaLifeBase · v25.04 · CC BY-NC 4.0
Standing height1.22 mnot statedDetails ↓Hide ↑
NPS: "It stands four feet tall, weighs slightly over four pounds, and has a wingspan of nearly seven feet." (4 ft = 1.22 m). Posture-dependent: ADW instead says "They stand approximately 60 cm tall", an outlier against the c. 1.2 m figure used across .gov pages.
Source: US National Park Service, Great Blue Herons in Cuyahoga Valley, https://www.nps.gov/articles/000/great-blue-herons-in-cuyahoga-valley.htm · see citation
Tail length0.16 mAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
Wing length0.46 mAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
Beak length0.15 mAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
Tarsus length0.17 mAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
Maximum lifespan25 yearsAnAgeDetails ↓Hide ↑
data quality: acceptable
Source: AnAge · AnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR) · CC BY 3.0
Gestation28 daysAnAgeDetails ↓Hide ↑
data quality: acceptable
Source: AnAge · AnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR) · CC BY 3.0
Litter sizeabout 4AnAgeDetails ↓Hide ↑
data quality: acceptable
Source: AnAge · AnAge build 15, 2023-07-03 (HAGR) · CC BY 3.0
Trophic levelCarnivoreAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
HabitatWetlandAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
LifestyleTerrestrialAVONETDetails ↓Hide ↑
Source: AVONET · v1.1 (Tobias et al. 2022) · CC BY 4.0
Danger to humansharmlessSeaLifeBaseDetails ↓Hide ↑
Source: SeaLifeBase · v25.04 · CC BY-NC 4.0
Volume l2.5 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Great Blue Heron yet: shoulder height, top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classAves
- ›orderPelecaniformes
- ›familyArdeidae
- ›genusArdea
- ›speciesArdea herodias
- superclassTetrapoda
- orderSauria
- classBirds · Aves
- familyArdeidae
All 10 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- orderSauria
- classBirds · Aves
- familyArdeidae
More about the Great Blue Heron
Zwierzęta uchwycone przez kamerę
Prawdziwe nagrania zwierząt z tego serwisu — polowania, walki i zwykła codzienność.
Compare the Great Blue Heron
Pick a tool — the Great Blue Heron is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
How speed, brain and bite scale with body size. This animal isn't in the sample yet.
See where it sits in the tree of life.

