🐭Bramble Cay melomys
De Bramble Cay-mozaïekstaartrat (Melomys rubicola) was een knaagdier uit het geslacht Melomys dat voorkwam in Australië. Hij leefde alleen op Bramble Cay, een koraaleilandje in het noorden van het Groot Barrièrerif. Er werd voor het eerst melding gemaakt in 1845, toen zeemannen er naar eigen zeggen de ‘grote ratten’ met pijl-en-boog neerschoten. Het was het enige zoogdier dat op een eilandje in het Groot Barrièrerif voorkwam. Hij foerageerde in kruidenveldjes en op het strand en sliep in een hol. Er waren waarschijnlijk maar een paar honderd dieren van deze soort. Hij werd bedreigd doordat het hele eiland door erosie dreigde te verdwijnen. Deze soort leek sterk op Melomys capensis uit het Kaap York-schiereiland, het dichtstbijgelegen vasteland, maar verschilde ervan in een aantal eiwitten. De enige morfologische verschillen zijn dat de Bramble Cay-mozaïekstaartrat iets groter was en dat de schubben op de staart opgericht waren, zodat de staart ruig aanvoelde. De kop-romplengte bedroeg honderdveertig tot honderdzestig millimeter, de staartlengte honderdvijfenveertig tot honderdtachtig millimeter en het gewicht ongeveer honderd gram. Vrouwtjes hadden 0+2=4 mammae. Volgens Australische wetenschappers is dit de eerste zoogdiersoort die is uitgestorven als gevolg van de opwarming van de Aarde veroorzaakt door de mens. Van de Bramble Cay-mozaïekstaartrat is namelijk geen spoor meer te vinden. Volgens onderzoek heeft de rat het onderspit moeten delven door een stijgende zeespiegel en extreme weersomstandigheden. Hierdoor kromp het eiland steeds meer in het begin van de 21ste eeuw, waardoor de rat uiteindelijk geen woonruimte meer over had. Ook had het zoute zeewater de planten en plantgroei en begroeiing op het eiland dusdanig beschadigd dat de mozaïekstaartrat niets meer te eten had.
Text: Wikipedia, CC BY-SA 4.0.
IUCN Red List assessment, 2025.
- Body mass
- 0.09 kg
- Body length
- 0.15 m
- Shoulder height
- not recorded
- Top speed
- not recorded
- Bite force
- not recorded
- Maximum lifespan
- 5.05 years
This animal is extinct
Assessed Extinct on the IUCN Red List, 2025. Everything on this page — the measurements, the photos, the videos — is a record of an animal that is gone.
Everything we know about the Bramble Cay melomys
Typical adult figures. Where a value is an estimate rather than a measurement, it says so.
Body mass0.09 kgCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Body length0.15 mCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Maximum lifespan5.05 yearsestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Generation length2.1 yearsestimatedCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Age at maturity172 daysCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Gestation38 daysCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Litter sizeabout 2COMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Trophic levelHerbivoreCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Activity cycleNocturnalCOMBINEDetails ↓Hide ↑
Source: COMBINE · v1 (Soria et al. 2021) · CC BY 4.0
Volume l0.1 LaverageDetails ↓Hide ↑
Body mass at ~1.0 kg/L, the density of vertebrate tissue.
estimated = a model's estimate for a species nobody has measured; average = a mean across sexes or species in a group.
Not recorded for Bramble Cay melomys yet: shoulder height, top speed, bite force.
Family tree
- kingdomAnimalia
- ›phylumChordata
- ›classMammalia
- ›orderRodentia
- ›familyMuridae
- ›genusMelomys
- ›speciesMelomys rubicola
- classMammals · Mammalia
- orderRodents · Rodentia
- suborderMyomorpha
- familyMuridae
All 13 branches ↓Fewer branches ↑
- kingdomMetazoa
- phylumChordata
- subphylumCraniata
- subphylumVertebrata
- superclassGnathostomata
- superclassSarcopterygii
- superclassTetrapoda
- classMammals · Mammalia
- subclassTheria
- superorderEuarchontoglires
- orderRodents · Rodentia
- suborderMyomorpha
- familyMuridae
More about the Bramble Cay melomys
No videos of the Bramble Cay melomys yet.
We have 44,653 videos so far, and none of them features this animal yet.
All videos →Compare the Bramble Cay melomys
Pick a tool — the Bramble Cay melomys is already selected.
Compare every stat with any other animal.
Stand them on the same floor and see who's bigger.
How speed, brain and bite scale with body size. This animal isn't in the sample yet.
See where it sits in the tree of life.

